اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

سامانه سجنا (نیروی انسانی)

اطلاعیه دعوت به مصاحبه پذیرفته شدگان آزمون استخدامی مورخ 15/4/97

دیرین دیرین

خدمات غیر حضوری

سامانه شکایات

مشاور امور بانوان سازمان اوقاف و امور خیریه: آرامش و حفظ کرامت زن رهاورد حجاب برای سبک زندگی است

مشاور امور بانوان سازمان اوقاف و امور خیریه: آرامش و حفظ کرامت زن رهاورد حجاب برای سبک زندگی است

مشاور امور بانوان سازمان اوقاف گفت: نهادهای فرهنگی و مبلغان باید الگوهای آسمانی در زمینه عفاف و حجاب را به گونه ای دست یافتنی در سبک زندگی ایرانی اسلامی معرفی و نهادینه کنند.

 پنج شنبه 21 تیر 1397   1261  0      

 معصومه فرزانه، مشاور امور بانوان سازمان اوقاف و امور خیریه در گفت و گو با خبرنگار سازمان اوقاف و امور خیریه، با گرامیداشت فرا رسیدن ۲۱ تیرماه، «روز عفاف و حجاب» درباره آثار و برکات حجاب در رشد و اعتلای معنوی جامعه، گفت: رعایت حجاب برای افراد اعم از زن و مرد آرامش روحی و روانی به همراه دارد، در مقابل زنانی که از نعمت حجاب بی بهره اند، دچار تبرج و خودنمایی شده و اعتمادبنفس آنان همواره مورد هجمه است چراکه دائم اضطرابِ قضاوت مردم از ظاهر خویش را دارند.
 
وی، با بیان اینکه در مقابل برای بانوان محجبه تنها عبودیت و رضای الهی مهم است، اظهار کرد: رعایت عفاف و حجاب موجب استحکام خانواده‌ها بر مدار دین می شود؛ افزایش هوش و ذکاوت فرزندان، و جلوگیری از آسیب‌هایی هم‌چون متلاشی شدن خانواده‌ها، تنوع طلبی افراد جامعه، کاهش دینداری و بروز رفتارهای ساختارشکنانه و نابه‌هنجار در جامعه، از دیگر برکات رعایت حجاب و عفاف است.
وی با بیان اینکه حجاب و عفاف زنان ما هم‌چون خار در چشم دشمن است، تصریح کرد: برای همین هم از طرق مختلف و با هزینه‌های سنگین در عرصه‌های رسانه‌ای، فناوری و ... می‌کوشد این ارزش را از ما بگیرد. اما بانوان ایران زمین به لطف الهی و با عمل به وصیت شهدا که به کرات بر رعایت حجاب و عفاف تاکید کرده‌اند، در برابر این هجمه‌ها ایستادگی کرده و می‌کنند.
 
 
وی با اشاره به جنگ نرم دشمن علیه ارزش‌های دینی ملی ما بویژه حجاب و عفاف، بیان کرد: همین جنگ نرم بود که به مسئله کشف حجاب در دوره پهلوی اول انجامید و ماجرای مسجد گوهرشاد و کشتار مردم بیگناه را رقم زد. امروز هم قلم به دستانی که از حمایت استکبار برخوردارند، می کوشند این جنگ را به شیوه خود ادامه داده و مردان و زنان ما را به زانو درآورند، اما ما باید با روشنگری و شفاف سازی از توطئه‌های دشمن، زنان عفیف و پاکدامن را مطلع کنیم تا بدانند راه فلاح و نجات شان بازگشت و اقتداء به الگوهایی همچون حضرت زهرا(س) و حضرت زینب(س) است.
 
  حضور اثرگذار در اجتماع در سایه عفاف و حجاب
 
مشاور امور بانوان سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه رعایت عفاف و حجاب فرصت حضور اثرگذار بانوان در عرصه‌های مختلف اجتماعی را فراهم می‌کند، اضافه کرد: این حضور فارغِ از حاشیه و اثرگذار فرصت استفاده از توان و استعداد بانوان را ایجاد کرده و در سایه عبودیت و حجاب از سرِ اعتقادِ زنان، زمینه رشد و پیشرفت جامعه در ابعاد مختلف از جمله معنویت فراهم می‌شود. چنان که پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در سایه فضای فراهم شده توسط نظام، به کرات شاهد این حضور و برکات‌اش بوده و هستیم.
 
وی با بیان اینکه نهادینه کردن عفاف و حجاب در جامعه و برخورداری از برکات آن نیازمند برنامه‌ریزی‌های فرهنگی است، تاکید کرد: بسیاری از بدحجابی‌های امروز جامعه ناشی از فقر فرهنگی و عدم علم و آگاهی از فلسفه، کارکردها و رهاورد حجاب برای فرد و جامعه است؛ افرادی که به بدحجابی مبتلا هستند به دلیل دور شدن از حیاء و فاصله‌گرفتن از معنویت، دچار ناآرامی و مشکلات روحی می‌شوند و این ناآرامی را به جامعه نیز تسری داده و از پویایی و بالندگی آن می‌کاهند، از این رو، باید با برنامه‌ریزی فرهنگی به آن‌ها کمک کرد.
فرزانه با تاکید بر لزوم پررنگ شدن عمل به فریضه امر به معروف و نهی از منکر به منظور ترویج فرهنگ عفاف و حجاب در جامعه، ابراز کرد: با این شیوه و به کار گرفتن سازوکارهای خلاقانه و جذاب می توان تهاجم فرهنگی دشمن علیه حجاب و عفاف را خنثی کرد و این مسئله را در جامعه جا انداخت که همانطور که نماز و روزه واجب الهی است و عمل نکردن به آن‌ها آثار سوء دارد، حجاب نیز واجبی الهی است و بی توجهی به آن ما را به مشکلات و چالش‌های اساسی مبتلا کرده و مسیر رشد و پیشرفت‌مان را با موانع جدی مواجه می‌سازد.
 
نهادینه کردن عفاف و حجاب باید از خانواده آغاز شود
 
مشاور امور بانوان سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه نهادینه کردن فرهنگ حجاب و عفاف در افراد باید از خانواده آغاز شود، تصریح کرد: خانواده باید بداند همان‌طور که زمینه سازی برای تحصیل و پیشرفت‌های علمی، ورزشی و ... فرزندان ضرورت دارد، فرصت سازی برای دینداری و جا انداختن ارزش‌های دینی همچون عفاف و حجاب هم برای رشد و پیشرفت مادی و معنوی فرزندان مهم است و غفلت از آن می‌تواند آثار و عواقب بسیار بدی داشته باشد.
فرزانه درباره عوامل و ریشه‌های بروز بدحجابی و علاقمندی به بی حجابی در برخی افراد، بیان کرد: در کنار تهاجم فرهنگی و جنگ نرم که از دوران رضاشاه شدت گرفت و واقعه مسجد گوهرشاد و غفلت هایی که ما داریم، متاسفانه عواملی چون خودنمایی با ظاهر به جای کار کردن بر ارزش‌های درون و رشد در الگوهای عرصه‌های مفید برای جامعه، تکیه بر زیبایی‌های ظاهر برای جلب توجه دیگران، بی‌توجهی و غفلت خانواده‌ها از این ارزش اسلامی-ایرانی، کمکاری برخی نهادهای فرهنگی و ... باعث شده شاهد بروز برخی بدحجابی‌ها باشیم.
 
زیبایی و زینت درون مانع از تبرج و خودنمایی ظاهری می شود
 
وی با بیان اینکه نهادهای فرهنگی و مبلغان باید الگوهای آسمانی در زمینه عفاف و حجاب را به گونه‌ای دست یافتنی در سبک زندگی ایرانی اسلامی معرفی و نهادینه کنند، گفت: بانوان فرهیخته ما کم نیستند اما آن حضور میدانی را ندارند. باید توجه داشت کسی که به زیبایی و زینت درون آراسته است برای جلب توجه و ابراز وجود سراغ تبرج و خودنمایی نمی رود؛ لذا بدحجابی‌ها و خودنمایی‌ها معمولا از درون‌های تهی ریشه می‌گیرد.
مشاور امور بانوان سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به راهکارهایی که می تواند با این پدیده منفی مبارزه کند، تاکید کرد: معرفی الگوهایی که در عین رعایت حجاب موفقیت‌های چشمگیر داشته‌اند، ترویج سبک زندگی اسلامی-ایرانی، آموزش خانواده‌ها و دغدغه‌مند کردن شان به مسئله حجاب، استفاده از ابزارها و جاذبه‌های رسانه‌ای و هنری مثل تولیدات سینمایی و فیلم و سریال‌ها و ... می‌تواند کمک کند تا حجاب به عنوان ارزشی اصیل، انسان ساز و جامعه‌ساز در اقشار مختلف نهادینه شود.
 
وی با اشاره به رهاورد حجاب برای زنان خاطرنشان کرد: در کنار آرامش، حفظ سلامت زن، استحکام خانواده و جامعه، حفظ كرامت و شخصيت زن به وسيله حجاب و پوشش است. اگر نگوييم همه زنان، بيشتر زنان علاقه‌مندند جدای از زيبايی‌های جسمانی و خصوصيات ظاهری، مورد توجه قرار گيرند و قبل از اينكه نگاه جنسی به آن‌ها شود، به عنوان يك انسان دارای فضيلت و استعداد شناخته شوند و به اعتبار شخصيت انسانی‌شان، در جامعه ارزشمند باشند، نه اينكه به خاطر زيبايي‌های جسمانی مورد ارزيابی قرار گيرند و بسياري از كمالاتشان تحت الشعاع ظواهرشان ناشناخته و پنهان باقی بماند.
فرزانه در پایان یادآور شد: امروز که به دلایل مختلف از جمله مسائل اقتصادی امکان ازدواج به سهولت گذشته فراهم نیست، رفتارهای عاری از حجاب و عفاف می‌تواند چالش‌های اساسی اجتماعی را ایجاد کند، لذا توصیه می‌شود زنان ما حجاب در ادیان و آیات حجاب در قرآن را بررسی و خود را به این زینت آراسته کنند تا از عواقب سوء بدحجابی و بی عفتی جلوگیری شود.
انتهای پیام/م
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر