اخبار سازمان اوقاف

مطالب ویژه
پربازدیدترین اخبار
  • امروز
  • دیروز
  • هفته
  • ماه

امروز

دیروز

هفته

ماه

سامانه سجنا (نیروی انسانی)

اطلاعیه دعوت به مصاحبه پذیرفته شدگان آزمون استخدامی مورخ 15/4/97

دیرین دیرین

خدمات غیر حضوری

سامانه شکایات

متولی موقوفه «فتح الله خان سرتیپ» تشریح کرد: ماجرای خدمت به عزاداران حسینی از عاشورا تا اربعین با احسان ماندگار

متولی موقوفه «فتح الله خان سرتیپ» تشریح کرد: ماجرای خدمت به عزاداران حسینی از عاشورا تا اربعین با احسان ماندگار

طبق وصّیت واقف محترم می‌بایست از عواید این موقوفه در دهه ابتدایی ماه محّرم و ایام سوگواری اربعین حضرت سیدالشهدا(ع)، مراسم روضه‌خوانی و سفره‌های اطعام و خیّرات تشکیل شود.

 سه شنبه 20 شهریور 1397   1175  0      

به گزارش روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه؛ به مناسبت فرا رسیدن ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله(ع) و یاران باوفایشان و بررسی و تحلیل چگونگی سنت حسنه وقف و جایگاه موقوفات در موضوع گرامیداشت سوگواری حضرت سیدالشهدا(ع) و همچنین تشریح چگونگی توسعه و ترویج بحث وقف در جامعه، گفت وگویی با جهانگیر یاوری، از بستگان و بازماندگان خاندان سرتیپ و متولی موقوفه «فتح الله خان سرتیپ» در استان آذربایجان غربی که خاصّه در باب بزرگداشت حضرت سیدالشهدا(ع) وقف شده است، انجام شده که در ادامه مشروح این گفت وگو از نظرتان می گذرد:
*به منظور ورود به بحث درباره قدمت موقوفه «فتح الله خان سرتیپ» ، کیفیت و نیت واقفِ آن توضیح دهید.
موقوفه فتح الله خان افشار(سرتیپ) در شهر ارومیّه، قدمتی در حدود یکصد سال دارد و متأسفانه زمان دقیق این وقف به علت هم زمانی با بلواها و آشوب‌های مقارن با شروع جنگ جهانی اوّل در آذربایجان، مشخص نیست. فتح‌الله خان سرتیپ از رجال بنام اواخر دوره قاجار در استان آذربایجان غربی بوده است که بنا به آشوب‌هایی که در این سامان به وقوع می‌پیوندد همراه عشیره و اولاد به نجف و سپس کربلای معلّی مهاجرت می‌نماید و در همان سامان نیز از دنیا رحلت می‌نماید و در همان کربلای معلّی نیز مدفون می‌شوند. ایشان با توجه به ارادت و علاقه‌ای که به وجود مقدس حضرت سیدالشهدا(ع) داشته‌اند، 6 دانگ قریه «حیدرلو» واقع در جنوب غربی شهرستان ارومیّه را جهت بزرگداشت و تکریم و همچنین برگزاری مراسم سوگواری ایام شهادت حضرت اباعبدالله(ع) وقف این وجود مقدس و نورانی می‌نماید. قسمت اعظم این موقوفه که تقریباً یک هزار و هفتصد هکتار وسعت دارد، شامل زمین‌های زراعی و کشاورزی است که در دست زارعان است دارد و مقدار یک و نیم میلیون متر مربع از آن در حدود بیست سالی است که وارد محدوده شهری شده است و با توجه به تفکیکات و مقررّات شهری، به اشخاص گوناگون اجاره داده و واگذار شده است.
*طبق مستندات این وقف به چه صورت در باب بزرگداشت حضرت سیدالشهدا(ع) انجام شده است و تأثیرات و عواید حاصله از این موقوفه، چگونه و در چه طُرقی صرف امور خیریّه می شود؟
طبق وصّیت واقف محترم می‌بایست از عواید این موقوفه در دهه ابتدایی ماه محّرم و ایام سوگواری اربعین حضرت سیدالشهدا(ع)، مراسم روضه‌خوانی و سفره‌های اطعام و خیّرات تشکیل شود. همه ساله بنا به مسئولیت متولیان، این امر در قریه حیدرلو انجام شده است. می‌بایست بیان کرد که درآمدهای موقوفه فتح‌الله خان سرتیپ در طول ایام مختلف متغیر است و بنا به درآمدهای زارعان و مستأجران بخش‌های روستایی و بخصوص شهری و یا پذیره‌های دریافتی‌ای که  بابت تبدیل به اَحسن نمودن بخش‌های واگذار شده اخذ می‌شود، جمع‌آوری می‌گردد و بعد از گزارش به مقامات مسئول و اداره اوقاف و امور خیریّه استان آذربایجان غربی، طبق سفارش، در ایام سوگواری و بزرگداشت حضرت سیدالشهدا(ع) مجالس مختلفی برگزار و سفره احسان و اطعامی گسترده می‌شود.
مجموع درآمد موقوفه بنا به وضعیت معیشتی و یا خشکسالی و مسائل اقتصادی کشاورزان و مستأجرین ثابت و مشخص نیست. امکان دارد عواملی مانند خشکسالی که چند سالی است دامن کشاورزان را گرفته و صدماتی را به آنها وارد نموده، تغییر کند. این عوامل سبب شده یا اجاره‌ای دریافت نشود یا فرصت و تخفیفی بدهیم و همین امر، از محاسبه دقیق درآمد موقوفه جلوگیری می‌نماید.
اما دفتر موقوفه و من به عنوان متولی و نیز سازمان اوقاف و امور خیریه استان، به‌ جدیت تلاش و اهتمام داریم تا از این موقوفه متبرکّه و مزیّن شده به نام مقدس حضرت سیدالشهدا(ع) بیشترین عایدی و منفعت به مردم شریف استان و شهرستان ارومیّه برسد و خدمات ارزنده تر و متنوع تری به مجاورین و مردم شریف شهرستان ارائه شود.
*به نظر حضرتعالی به عنوان متولی موقوفات، مهمترین مشکلات و چالش‌های حقوقی و اداری  و سازمانی فراروی این سنت حسنه چیست و چگونه می توان این موانع را برطرف نمود؟
در مورد موقوفه مورد اشاره از مهمترین مشکلات و گره‌های حقوقی، می‌توان به مجاورت و همسایگی در محدوده شهری اشاره داشت که مسائل و معضلاتی را متوجه متولیان و اداره کنندگان موقوفه از گذشته تا امروز، کرده است. سودجویان و منفعت طلبان با استفاده از بی‌اطلّاعی و بی‌آلایشی اهالی و مجاوران موقوفه که اکثراً کشاورز و زارع هستند، سعی می‌کنند با تطمیع و فریب  زمین‌های این افراد را با قیمت‌های نازل و غیرقانونی خریداری و سپس با تغییر کاربری و تفکیک، آنها را به افراد غیر واگذار نمایند که این امر، معضلاتی را به موقوفه نیز سرایت داده است.
مناطق کوهپایه‌ای قریه حیدرلو که وارد محدوده شهری می‌شود توانسته در این چند سال، منشأ رونق و پویایی اقتصادی شهر را فراهم آورد. عواید حاصله از درآمدهای موقوفه در بسیاری از مواقع به کمک مراکز و نهادهای اجتماعی و دینی مانند ساخت مساجد و مراکز فرهنگی رسیده است. موقوفه طی سالیان گذشته به بخش‌های مختلف سازمان اوقاف، مانند برگزاری مسابقات و محافل قرآنی شهرستان کمک و همیاری داشته است. در هفته وقف و مراسم های گوناگون از قبیل جمع‌آوری وجوهات و اقلام مورد نیاز نیازمندان و کارهای فرهنگی و انتشاراتی و عام المنفعه، بحمدالله موقوفه فتح الله خان سرتیپ، نقش فعال و مؤثری داشته است. اکثر فعالیت های موقوفه بنا به صلاحدید و برنامه های سازمان اوقاف و امور خیریّه استان آذربایجان غربی، پی ریزی و اجرا می شود و مهمترین نقش موقوفه در حال حاضر، همیاری و مساعدت سازمان، برای اجرا و پیاده سازی برنامه های خود در سطح شهرستان واستان است. این مطلب را نیز می بایست بیان داشت که بنا به وظیفه ذاتی موقوفه که همان بزرگداشت مقام سیدالشهدا(ع) است، چند سالی است که توفیق حاصل گشته و در ایام اربعین حضرت سیدالشهدا(ع) و در مرز مهران، موکبی با نام موقوفه برپا می گردد و در ایام رفت و برگشت زائرین محترم، پذیرایی و استقبال از این زوّار، در این موکب صورت  می پذیرد.
*چگونه می توان سنت حسنه وقف را توسعه و ترویج داد و اصولاً آیا این سنت می تواند در رفع مشکلات اقتصادی و معیشتی حال حاضر اقشار مختلف جامعه، نقش آفرین باشد؟
در باب مفهوم واقعی سنت حسنه وقف می بایست بیان کرد که تصور نمی شود هیچ فعلی، همانند وقف بتواند در ارکان اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی جامعه، مؤثر باشد. در تمامی اعصار این موقوفات و واقفان بوده اند که با بذل و بخشش اموال خود در امور عام المنفعه، باعث رفع مشکلات و موانع اجتماعی و مردمی شده اند. مثال های بیشماری در این باب می توان بیان داشت از تأسیس مراکز درمانی و خیریّه ای و تحصیلی و آموزشی و تعلیمی تا مراکز دینی و فرهنگی و قرض الحسنه ای که همگی بحمدالله منشأ برکات و خدمات وسیعی به مردم و جامعه بوده اند.
امروزه سوگمندانه جامعه نسبت به مفهوم واقعی وقف و برکات و اثرات آن آگاه و مطلع نیست و در این زمینه می توان گفت که کمبودهای رسانه ای و ترویجی مشاهده می شود. عرصه ارتباطی گسترده امروزه و وجود رسانه های فراوان و فراگیر این امر را می طلبد که دست اندرکاران و مروّجین این سنت الهی، هر چه بیشتر در مسیر آشنایی و معرفت جامعه نسبت به این امر حسنه گام بردارند. طبق اطلاعات وارده هنوز واقفان و نیکوکاران بسیاری هستند که در این زمینه ورود کرده و با وقف اموال خود، مسیر آخرت خود را روشن می کنند، اما نکته مهم این است که همانند سایر علوم و آموزش ها عمومی، می بایست اجرا و چگونگی  و ورود به این سنت پسندیده به آحاد مختلف جامعه تبلیغ و ترویج و عرضه شود تا شاهد هر چه شکوفاتر شدن این توصیه خداوندی در اجتماع باشیم.
به موازات این فعالیت ها می بایست میدان برای فعالیت واقفان و متولیان موقوفات نیز گسترده شود. در همین موقوفه فتح الله خان سرتیپ، بنده بسیار تمایل دارم که مراکز خدماتی و رفاهی مردمی، همانند درمانگاه یا بیمارستان و یا کلینیک های درمانی و مراکز نگهداری و مراقبتی و یا تعلّیمی دایر و برقرار شود؛ اما عدم قدرت تصمیم گیری و یا نداشتن مجوز و بروکراسی های پیچیده اداری، بسیاری از این تمایلات را ناکام گذاشته است. می توان با توسعه بخش های مردمی و خدماتی در بخش های مختلف موقوفات، اثربخشی بیشتر و خدمت رسانی وسیع تری به مردم ارائه کرد که این امر اهتمام و پیگیری مسئولان محترم و قدرت عمل بیشتر متولیان را می طلبد. شاید بتوان گفت مهمترین نیاز متولیان موقوفات در حال حاضر، توسعه میدان عمل و حمایت و ارائه راهکارهای عملیاتی جهت هر چه بهتر عمل کردن و مثمرثمرتر بودن در مسیر خدمت رسانی به مردم است.
انتهای پیام/ م
برچسب ها  

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر