اخبار

يكشنبه28آبان1402

13:43

موقوفه «معتضدی» را بیشتر بشناسیم/ معتضد یکدیگر باشیم تا در قیامت شرمسار نباشیم

امین موقوفه بلوک معتضدی شهر کرمانشاه با بیان اینکه به برکت از خودگذشتگی معتضدی ها حدود 80 درصد کرمانشاه وقفی است، گفت: ای کاش ما هم برای رسیدن به قله‌های پیشرفت، شریفی و علی‌اکبری گونه فکر کنیم، عمل کنیم و معتضد یکدیگر باشیم تا در قیامت شرمسار نباشیم.

امین موقوفه بلوک معتضدی شهر کرمانشاه با بیان اینکه به برکت از خودگذشتگی معتضدی ها حدود 80 درصد کرمانشاه وقفی است، گفت: ای کاش ما هم برای رسیدن به قله‌های پیشرفت، شریفی و علی‌اکبری گونه فکر کنیم، عمل کنیم و معتضد یکدیگر باشیم تا در قیامت شرمسار نباشیم.

وقف به‌عنوان سنتی ماندگار در ميان مردم مومن كرمانشاه همواره دارای جايگاهی والا بوده و هست و نمونه آن را می‌توان در خاندان معتضدی ديد. مرحوم علی اکبر معتضدی فرزند مرحوم شریف معتضدی است مردی که بسیاری از نقاط پراثر شهر کرمانشاه یادگار او، پدر و خانواده‌اش است. معتضدی نامی مانا و برازنده است چرا که معتضدی ( کمک کننده) برای مردم بودند و در راه خدا و خدمت به خلق خدا گام بر می‌داشتند.
معتضدی سالیان پیش روی در نقاب خاک گذاشت و باقیات صالحات فراوانی را از خود به جا گذاشت. بیمارستان، مسجد، مدرسه، شیرخوارگاه و اماکن عام المنفعه بسیار فراوانی از خانواده معتضدی به یادگار گذاشته شده؛ بی‌شک انسان‌های فراوانی از نوزاد گرفته تا کهنسال از موقوفات پرشمار خانواده معتضدی بهره برده‌اند و می‌برند.
بیمارستان معتضدی، موقوفه «حاج آقا برار معتضدی» است و این وقف تا به امروز منشا خدمات بسیاری برای مردم کرمانشاه شده است. بیمارستان «معتضدی» که به عنوان بیمارستان زنان و زایمان شناخته می شود از بیمارستان های قدیمی شهر کرمانشاه با قدمتی ۶۵ سال است و همچنان به عنوان یکی از مراکز تخصصی استان و حتی غرب کشور در حوزه زنان و زایمان فعال است بسیاری از شهروندان این استان در آن چشم به جهان گشوده‌اند و اکنون نیز در راستای اجرای قانون جوانی جمعیت آماده نقش‌آفرینی است.
بیمارستان معتضدی اولین بیمارستان دوست دار مادر در کشور و تنها بیمارستان دوستدار مادر در استان است که دارای مولفه های ویژه‌ایست که بیمارستان را به این افتخار نائل کرده است.
ای کاش ما مردم هم کمی بیشتر از حاج شریف‌ها و حاج علی اکبرها برای گره‌گشایی از زندگی یکدیگر الگو بگیریم که اگر اینگونه شود دیگر شاهد این همه مشکل نخواهیم بود و اگر اینگونه شود منافع شخصی بر منافع عمومی و ملی ترجیح داده نمی‌شود.

با توجه به گستردگی و اهمیت این موقوفه با شمس‌الله فلاح، امین موقوفه بلوک معتضدی شهر کرمانشاه به گفتگو پرداخته ایم که شرح آن را در ادامه می خوانید.
لطفا توضیح مختصری درباره موقوفه بلوک معتضدی بفرمایید.
بلوک حدود 40 موقوفه دارد که شاخص ترین واقف آن آقای معتضدی است که یک بیمارستان در سال 1323 در کرمانشاه وقف کرده اند و 16 پلاک در شهر کرمانشاه برای خامس آل عبا و 5 روستا را وقف کرده اند.
واقف دیگر آقای عمادالدوله هستند که در دوره قاجار 171 رقبه تجاری کسب و پیشه را برای مسجد حوزه علمیه و خامس آل عبا وقف کرده اند و یک سوم درآمد آن نیز برای شاه نجف وقف شده است.
همچنین تنها بیمارستان زنان و زایمان در کرمانشاه، بیمارستان معتضدی است که قریب به 80 سال است خدمات مربوط به زنان و زایمان را در کرمانشاه انجام می دهد.
برادر ایشان به نام شریف معتضدی که از واقفان به نام کرمانشاه هستند، شیرخوارگاهی را وقف کرده اند که به کودکان بی سرپرست خدمات دهی می کند.
به برکت از خودگذشتگی معتضدی ها حدود 80 درصد کرمانشاه وقفی است. ای کاش ما هم برای رسیدن به قله‌های پیشرفت، شریفی و علی اکبری گونه فکر کنیم، عمل کنیم و معتضد یکدیگر باشیم تا در قیامت شرمسار نباشیم.
به عنوان امین موقوفه برای جلوگیری از تعدی به موقوفات چه اقدامی انجام دادید؟
با اتخاذ تمهیدات لازم به منظور حفظ و آبادانی موقوفه مورد اشاره، انجام تعمیرات لازم و رسیدگی مرتب به وضع موقوفات با هماهنگی اداره اوقاف و امور خیریه با رویکرد افزایش بهره‌وری موقوفات و تهیه طرح و برنامه‌های عمرانی سعی در اجرای هرچه بهتر نیات واقفان داریم.
مسلما در نتیجه چنین امری، حفظ رشد، اصلاح و مصرف به جای موقوفات محقق می شود. در همین راستا خوشبختانه با همکاری و همیاری اداره کل اوقاف استان تاکنون گام‌های بزرگی در راستای ترویج سنت حسنه وقف در استان برداشته شده است.
پیشنهاد شما برای تشویق مردم به وقف کردن چیست؟
وقف، از منظر قرآن مصداق کامل باقیات‌الصالحات است و سرمنشأ خیرات و برکات برای اقشار مختلف جامعه خواهد بود. واقفان انسان بزرگی هستند که با خدای خود معامله کرده اند. وقتی انسان خدایی شود اینگونه عمل می کند. باید تمرین کنیم تا به این سطح از معرفت و آگاهی برسیم.  
برای فرهنگسازی و ترویج وقف در جامعه باید اطلاع رسانی از طریق رسانه عمومی و فضای مجازی صورت پذیرد و افرادی که منبر در دست دارند باید به تبلیغ وقف بپردازند. وقف در جامعه مظلوم است اگر اطلاع رسانی صحیح در این زمینه انجام شود ثمرات و موقوفات بعدی را مشاهده خواهیم کرد.