اخبار

چهارشنبه17آبان1402

10:20

حجت‌الاسلام شرفخانی عنوان کرد:

تشکیل شورای خیریه؛ رویکردی نوین برای هم‌افزایی و بهره‌وری مناسب در عرصه تشکل‌ها و موسسات خیریه

رئیس مرکز امور خیریه سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: کار پژوهشی و علمی در حوزه موسسات و تشکلهای خیریه و آسیب شناسی این مراکز، سازمان اوقاف را به این نتیجه رساند که برای بهره‌وری بهتر در این زمینه باید هم افزایی بین این مراکز اتفاق بیافتد، درواقع شوراهای خیریه با این نگاه شکل گرفت و به صورت مردمی اداره خواهد شد.

رئیس مرکز امور خیریه سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: کار پژوهشی و علمی در حوزه موسسات و تشکلهای خیریه و آسیب شناسی این مراکز، سازمان اوقاف را به این نتیجه رساند که برای بهره‌وری بهتر در این زمینه باید هم افزایی بین این مراکز اتفاق بیافتد، درواقع شوراهای خیریه با این نگاه شکل گرفت و به صورت مردمی اداره خواهد شد.

حجت‌الاسلام احمد شرفخانی، رئیس مرکز امور خیریه سازمان اوقاف و امور خیریه در آئین افتتاحیه اولین گردهمایی سراسری و دوره آموزشی اعضای شوراها و ستادهای هماهنگی امور خیریه سراسر کشور که 16 آبان در مجتمع آموزشی فرهنگی امامت مشهد مقدس برگزار شد، گفت: این دوره اولین دوره شوراهای خیریه است که به صورت تجمیعی و کارگاهی برگزار می شود در این دوره سعی بر این است که از نظرات شرکت‌کنندگان استفاده کنیم.
وی اظهار کرد: با توجه به اینکه در ساختار سازمان اوقاف، تغییراتی اتفاق افتاد و مرکزی مستقل به عنوان مرکز امور خیریه شکل گرفت، چند مسئولیت مهم بر عهده این مرکز قرار داده شد. بخشی از فعالیت‌های این مرکز به اداره کردن و ارتقا و مدیریت مراکز درمانی موقوفه اختصاص دارد. در کشور 1126 مرکز درمانی اعم از بیمارستان، درمانگاه و مرکز بهداشت داریم  که بخش های مختلف دارد. بخشی از این مراکز از طریق سازمان اوقاف، بخشی را هیئت امنا و بخشی به صورت مشارکتی اداره می شود. همچنین برخی مراکز در اختیار وزارت بهداشت قرار داده شده و نظارت آنها برعهده سازمان اوقاف است.
حجت‌الاسلام شرفخانی بیان کرد: برخی موقوفات وجود دارد که به ساخت مراکز درمانی اختصاص دارد. به عنوان مثال واقفی زمینی را برای ساخت بیمارستان وقف کرده، ضرورت دارد که از ظرفیت خیرین برای ساخت و ساز استفاده کنیم. در این زمینه در حال حاضر در کشور حدود 70 پروژه داریم که در حال ساخت و ساز هستند.
وی عنوان کرد: در کل کشور 156 هزار تخت بیمارستانی عمومی، خصوصی و خیریه داریم. از این تعداد، 24 هزار و 656 تخت از ساختار وقف شکل گرفته یعنی 16 درصد تخت‌ها از ظرفیت واقفان شکل گرفته است.
رئیس مرکز امور خیریه سازمان اوقاف و امور خیریه افزود: حدود 473 درمانگاه در کشور وجود دارد و تقریبا 30 درصد مراکز درمانی در کل از ظرفیت واقفان و خیرین شکل گرفته است که ظرفیت بی‌نظیری است.
وی به بخش دیگری از اقدامات سازمان اوقاف در زمینه دارالایتام به عنوان محل نگهداری و آموزشی ایتام اشاره کرد و گفت: در کشور حدود 60 دارالایتام وجود دارد که از بین این‌ها 25 مرکز فعال هستند و بیش از 1900 نفر شبانه روزی در این مجموعه‌ها نگهداری می‌شوند. مراکزی نیز در این زمینه در حال ساخت و ساز هستند به عنوان مثال بزرگترین مرکز دارالایتام در استان فارس شهرک صدرا در حال ساخت و ساز است. در همین زمینه قرار است در بابلسر مرکز تفریحی برای ایتام راه اندازی شود. اینها مجموعه اقداماتی است که می توانیم به بهزیستی کمک کنیم. 19 محل هم در این زمینه وقف شده که باید ساختمان آنها احداث شود.
حجت‌الاسلام شرفخانی افزود: کمک و مساعدت به نیازمندان از دیگر اقداماتی است که در دستور کار مرکز امور خیریه سازمان اوقاف قرار دارد. برخی موقوفات وجود دارد که درآمد آنها باید برای ایتام هزینه شود. در حال حاضر 304 موقوفه در این زمینه وجود دارد.
وی بیان کرد: کمک به درمان نیازمندان دیگر سرفصل اقدامات مرکز امور خیریه سازمان اوقاف است که باز هم موقوفاتی در این زمینه در نظر گرفته شده است. یکی دیگر از اقدامات کمک به ازدواج و تأمین جهیزیه است و بیش از 90 میلیارد تومان تاکنون در این زمینه هزینه شده و بحث دیگر آزادی زندانیان است.
رئیس مرکز امور خیریه سازمان اوقاف و امور خیریه تصریح کرد: بخشی از اقدامات مربوط به موسسات و تشکلهای خیریه می شود. در کشور ما وزارت کشور، کمیته امداد، نیروی انتظامی، سازمان ملی جوانان، سازمان بهزیستی، بهداشت و درمان و ... به موسسات مجوز می دهند. اوقاف در نظر دارد در این زمینه هم افزایی کند. کار پژوهشی و علمی در این حوزه انجام دادیم و آسیب شناسی موسسات صورت پذیرفت. به این نتیجه رسیدیم نیاز است این مراکز جایی دور هم جمع شوند و هم افزایی اتفاق بیافتد، درواقع شوراهای خیریه با این نگاه شکل گرفت و به صورت مردمی اداره خواهد شد. امید است آسیب‌های موجود با هم‌افزایی مرتفع شود و بهره‌وری خوبی در عرصه خیریه در کشور شکل بگیرد. سازمان اوقاف در این زمینه بیشتر نقش تسهیلگری، آموزشی و ارتقای سطح مدیریتی تشکل‌ها و موسسات خیریه را بر عهده دارد.
یادآور می‌شود، این دوره که با حضور 300 نفر از اعضای منتخب شوراهای امور خیریه سراسر کشور با رویکرد ارتقاء علمی، توانمندسازی، تبادل تجربیات و تبیین برنامه‌های شوراهای خیریه برگزار شده است تا 19 آبان ادامه خواهد داشت.