خبر ویژه

دوشنبه15آبان1402

11:26

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

اقتصاد فرهنگ به عایدات وقف نیاز دارد/دانش آموزان ایرانی خارج از کشور در جایزه البرز سهیم می شوند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه اقتصادِ فرهنگ به عایدات وقف نیاز دارد، گفت: امروز فرصتی در جایزه البرز فراهم شده که شایستگان انتخاب شوند از این رو پیشنهاد دادیم سال بعد دانش آموزان ایرانی خارج از کشور را هم در این جایزه سهیم کنیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه اقتصادِ فرهنگ به عایدات وقف نیاز دارد، گفت: امروز فرصتی در جایزه البرز فراهم شده که شایستگان انتخاب شوند از این رو پیشنهاد دادیم سال بعد دانش آموزان ایرانی خارج از کشور را هم در این جایزه سهیم کنیم.

محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در شصت و یکمین سال جایزه البرز در ابتدای این برنامه با اشاره به جنایات  رژیم صهیونیستی  گفت: کار صهیونیست‌ها به جایی رسیده که وزیر کابینه این رژیم منحوس در برنامه تلویزیونی می‌گوید باید بمب اتم بندازیم تا همه فلسطینی ها را از بین ببریم! ما این جملات را تا به حال از هیچ جنایت کاری در تاریخ نشنیده بودیم. برای همین است که بیش از ۴ هزار کودک را کشتند و اوج وحشی‌گری همین است که حق حیات برای انسان‌های آزاد و مسلمان قائل نیستند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: در دوران تحقق انقلاب اسلامی شعار دادیم که خون بر شمشیر پیروز است و امروز در خرابه‌های غزه و در مقاومت کودکان فلسطینی و حماسه آفرینی جوانان فلسطین هم شاهد این پیروزی هستیم. امروز چون خون بیگناه ریخته شده است، شاهد شکل گیری اجتماعات چندصد هزار نفری مردم در آمریکا و اروپا علیه صهیونیست ها هستیم و می‌بینیم جریان نفرت عمومی از اسرائیل غاصب شکل گرفته است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: نظام استکباری قبل از اسلام در ایران موجب انحصاری بودن تحصیلات و آموزش شده بود و اسلام با ظهور خود این سنت را شکست. می‌بینیم که مدارس علمیه قدیمی همه وقف هستند و خیرین تا همین امروز برای آموزش وقف می کنند.
وی افزود: امروز فرصتی در جایزه البرز فراهم شده که شایستگان انتخاب شوند از این رو پیشنهاد دادیم سال بعد دانش آموزان ایرانی خارج از کشور را هم در این جایزه سهیم کنیم. آنها هم فرزندان ما هستند. اگر تمهیدات انجام شود اینکار را می‌کنیم. افزایش همدلی و مشارکت سازنده ایرانیان خارج از کشور در فضاهای آموزشی و فرهنگی کشور از خواسته‌ها و اهداف رئیس جمهور هم هست.
اسماعیلی افزود: در حوزه وقف نیازمند گسترش این فرهنگ هستیم و وقف امروز وارد حوزه‌های دانش بنیان، اقتصاد دریا و خیلی حوزه‌های جدید دیگر شده است. وقف کمک سازنده و ارتقای جدی در خدمات عمرانی و اجتماعی ایجاد کرده است و این همان کارکردی است که اندیشه دینی ما از وقف در نظر دارد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: باید وقف‌ها بر اساس نیات واقفین پیش برود. اقتصادِ فرهنگ به عایدات وقف نیاز دارد. اگر فرهنگ پایه پیشرفت کشور است، باید بدانیم که فرهنگ موازی با سایر حوزه‌ها قرار ندارد بلکه محیط بر اقتصاد و سیاست است. پس باید گسترش یابد تا شاهد تحولات در این حوزه باشیم.