اخبار

سه‌شنبه23آبان1402

12:15

استاندار خراسان‌شمالی تأکید کرد:

ضرورت همکاری دستگاه‌های فرهنگی و اجرایی در راستای برگزاری مسابقات قرآن

استاندار خراسان شمالی با بیان اینکه مسابقات کشوری قرآن کریم ۹ آذرماه جاری در بجنورد برگزار می‌شود؛ بر همکاری دستگاه‌های اجرایی و صنایع برای برگزاری هرچه باشکوهتر این رویداد معنوی تاکید کرد.

استاندار خراسان شمالی با بیان اینکه مسابقات کشوری قرآن کریم ۹ آذرماه جاری در بجنورد برگزار می‌شود؛ بر همکاری دستگاه‌های اجرایی و صنایع برای برگزاری هرچه باشکوهتر این رویداد معنوی تاکید کرد.

محمدرضا حسین نژاد در جمع مسئولان فرهنگی استان اظهار کرد: برای گسترش فرهنگ قرآنی در جامعه در راستای منویات رهبر معظم انقلاب باید تلاش مضاعفی انجام شود.

وی با بیان اینکه امروز بیش از هر زمان دیگری به قرآن نیاز داریم افزود: قرآن و آموزه های دینی زمینه پیشرفت جامعه را در تمامی بخش ها فراهم خواهد کرد و اینک باید از رویداد های فرهنگی استقبال کرد.

استاندار خراسان شمالی خاطرنشان کرد: آمادگی کامل برای برگزار چهل و ششمین دوره مسابقات سراسری قرآن در بجنورد را داریم و در این خصوص تمامی تمهیدات لازم اندیشیده شده است.

وی با بیان اینکه شرکت کنندگان این دوره از مسابقات سفیران فرهنگی هستند تصریح کرد: باید زمینه ارتباط بیشتر بین فعالان قرآنی و فرهنگی را فراهم کنیم و رونق فرهنگ قرآنی در جامع باعث رشد بخش های مختلف حتی اقتصادی نیز خواهد شد.

حسین نژاد گفت: این دوره از مسابقات کشوری برگ زرینی برای استان خواهد شد و مسوولان تمامی دستگاه های فرهنگی در این خصوص همکاری و مساعدت داشته و همچنین صنایع نیز مسوولت های اجتماعی در این راستا را داشته باشند.

وی تصریح کرد: اینک مکان های مورد نظر برای برگزاری مسابقات کشوری قرآنی، مکان های اسکان و سایر موارد فراهم شده است.

خراسان شمالی از ۹ تا ۱۷ آذرماه میزبان یکهزار فعال قرآنی در چهل و ششمین مسابقات سراسری قرآن کریم است و شرکت کنندگان ممتاز کشور و همچنین شرکت کنندگانی از این استان در این رویداد معنوی با هم به رقابت می‌پردازند.

از مجموع یکهزار فعال قرآنی، ۶۷۰ نفر شامل نفرات برتر راه یافته به مرحله کشوری از استان های کشور هستند که در رشته های آوایی، معارفی و نغماتی در این دوره از مسابقات با هم به رقابت می پردازند.

بخش آوایی انفرادی این مسابقات شامل حفظ (۵،۱۰،۲۰،۳۰ جزء) قرآن کریم، قرائت تحقیق، قرائت ترتیل، اذان و دعاخوانی و بخش گروهی شامل مدیحه سرایی و همخوانی قرآن کریم و در بخش معارف عمومی شامل ترجمه سوره های یاسین و الرحمن و در بخش معارف تخصصی نیز شامل معارف قرآن کریم، معارف نهج البلاغه، معارف صحیفه سجادیه است.