• بله
  • اینستاگرام
لوگوی اوقاف

اخبار

بيشتر

چهارشنبه8فروردين1403

16:19

209

مدیرکل فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه:

حضور هفت میلیون زائر در بقاع متبرکه/۴۲۵ امامزاده آماده اسکان و پذیرای مسافران نوروزی

مدیرکل فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه از حضور 6 میلیون 800 هزار زائر طی نوروز 1403 در بقاع متبرکه خبر داد و گفت: در کل کشور 425 امامزاده امکان استقرار زائر را دارند که بر اساس آماری که از استانهای مختلف کشور ارائه شده از 28 اسفند تا پایان پنجم فروردین حدود 200 هزار نفر شب در زائرسراها اسکان داشته اند.

مدیرکل فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه از حضور 6 میلیون 800 هزار زائر طی نوروز 1403 در بقاع متبرکه خبر داد و گفت: در کل کشور 425 امامزاده امکان استقرار زائر را دارند که بر اساس آماری که از استانهای مختلف کشور ارائه شده از 28 اسفند تا پایان پنجم فروردین حدود 200 هزار نفر شب در زائرسراها اسکان داشته اند.

حجت‌الاسلام سیدمحمدکاظم موسوی متقی، مدیرکل فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به مقارن شدن ماه بهار قرآن و بهار طبیعت و اجرای طرح «ضیافت الهی» و «آرامش بهاری» در بقاع متبرکه سراسر کشور گفت: بر این اساس طبق آماری که از استانهای مختلف جمع آوری شده است، از ابتدای اجرای طرح آرامش بهاری (از 28 اسفندماه تا پنجم فروردین)، قریب به 6 میلیون 800 هزار زائر در بقاع متبرکه حضور یافتند.
وی با بیان اینکه اسکان در بقاع متبرکه به دو صورت رسمی (در اتاق و سوئیت) و اسکان موقت (در چادر و اسکانهای اضطراری) صورت می پذیرد، اظهار کرد: جمعا 197 هزار شب اسکان رسمی در بقاع متبرکه صورت گرفته که به ترتیب استانهای خراسان رضوی با اسکان 33 هزار زائر، استان اصفهان 30 هزار نفر، استان خراسان جنوبی 24 هزار نفر، استان فارس 22 هزار نفر و استان سمنان با اسکان 20900 نفر شب اسکان، رتبه های اول تا پنجم را در اسکان زائر در زائرسرا و سوئیت به خود اختصاص داده اند.
حجت الاسلام موسوی متقی افزود: در کل کشور 425 امامزاده امکان استقرار زائر را دارند که جمعا 5 هزار و 489 باب اتاق را شامل می شود که بر اساس آماری که از استانهای مختلف کشور بدست ما رسیده از 28 اسفند تا پایان پنجم فروردین حدود 200 هزار نفر شب در زائرسراها اسکان داشته اند. همچنین در اسکان اضطراری که در جوار بقاع و در فضای پیرامونی آستان مقدس امامزادگان و کمپهای موقت صورت می پذیرد، حدود 770 هزار نفر شب اسکان داشته اند.
وی عنوان کرد: یکی از برنامه هایی که در قالب طرح آرامش بهاری در نظر گرفته شده، برنامه افطاری ساده در ماه رمضان است. ممکن است خیلی از مسافران روزه نباشند، اما خیلی از مجاوران و ساکنان بومی که در جوار امامزادگان سکونت دارند در ایام ماه رمضان به بقاع مراجعه می کنند و در این ایام، 980 امامزاده برنامه افطاری ساده را دارند و روزانه معادل 95 تا 100 هزار افطاری ساده در کشور توزیع می شود که خراسان رضوی با توزیع روزانه 15 هزار افطاری ساده در این زمینه پیشرو بوده است و در استان اصفهان قریب به 10 هزار افطاری ساده، استان فارس 8 هزار، خوزستان 7 هزار، یزد حدود 5 هزار و 500 و مازندران و هرمزگان 6000 افطاری ساده روزانه توزیع شده است.
مدیرکل فرهنگی سازمان اوقاف و امور خیریه بیان کرد: از دیگر برنامه های طرح آرامش بهاری، برگزاری جلسات تفسیر و جزء خوانی قرآن در بقاع متبرکه است که بر اساس آمار روزانه 150 هزار نفر در جلسات جزء خوانی شرکت کرده اند و در جلسات تفسیر قرآن 53 تا 55 هزار نفر حضور دارند. همچنین تقریبا 500 بقعه متبرکه سطح یک و دو، خیمه معرفت دارند و حدود 70 هزار نفر تاکنون روزانه به خیمه های معرفت مراجعه کرده اند و از برنامه های این خیمه ها شامل مشاوره، برنامه های کودک و پاسخگویی به سوالات شرعی و غرفه های عفاف و حجاب بهره مند شده اند.
وی افزود: این آمار در روز ششم فروردین از سراسر کشور دریافت شده که در مقایسه با سال گذشته رشد 10 درصدی را چه در عدد زائران که به امامزاده ها مشرف شده اند و چه در اسکان آنها را نشان می دهد. بر اساس آمار، سال گذشته حدود 15 هزار نفر در ایام نوروز به بقاع متبرکه مشرف شدند که امسال تاکنون حدود 7 میلیون نفر بوده است و پیش بینی می شود با توجه به اینکه شب های قدر را در پیش داریم این عدد به 15 میلیون نفر برسد. سال گذشته کل عدد اسکان در بقاع متبرکه 375 هزار نفر شب بود و امسال تاکنون نزدیک 200 هزار نفر بوده و پیش بینی می شود به 500 هزار نفر شب اسکان برسد.
حجت الاسلام موسوی متقی تصریح کرد: طرح آرامش بهاری تابعی از سفر است به عنوان مثال در سالهایی که کرونا شیوع پیدا کرد و سیل آمد و سفرها کم شد از طرح آرامش بهاری هم کمتر استقبال شد. در برخی سالها آمار حضور بالای 20 میلیون زائر را در بقاع متبرکه داشته ایم، امسال و سال گذشته با توجه به اینکه ایام نوروز با ماه رمضان مقارن شده، سفرها کمتر شده و تقریبا 13 تا 14 میلیون زائر در ایام نوروز در بقاع متبرکه حضور یافته اند.

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر

آخرین اخبار

بيشتر

اخبار

بيشتر

پیوندها

بيشتر